"Modigliani - Książę bohemy"- Laurent Seksik, Fabrice Le Henanff
Wydawnictwo: Scream Comics. 2016 r.
Tytuł oryginału: Modigliani, prince de la bohème
Komiks Modigliani - Książę bohemy był moim pierwszym komiksem przeznaczonym dla dorosłych i muszę przyznać, że była to wartościowa przygoda. Od dawna fascynuje mnie sztuka i świat artystycznej bohemy początku XX wieku, a życie Amadeo Modiglianiego-pełne pasji, dramatów i tragicznego piękna - aż prosi się o opowieść wizualną.
Autorzy skupili się na ostatnich miesiącach życia Modiego oraz jego partnerki, Jeanne Hébuterne. Historia jest smutna, przejmująca i dobrze oddaje nastrój końca. Twórcom udało się bardzo sugestywnie oddać atmosferę nędzy, przygnębienia i bólu, w jakim artysta żył i tworzył. W tle pojawiają się echa Wielkiej Wojny, wspomnienia przyjaciół malarzy, którzy zginęli na froncie, oraz żal Modiglianiego, że sam nie mógł wziąć udziału w walce.
Szczególnie podobały mi się ilustracje-mają przyjemną, lekko przygaszoną kolorystykę, która doskonale koresponduje z melancholijnym tonem opowieści. Rysunki oddają ducha epoki, a niektóre kadry mają wręcz malarską jakość.
Niestety, komiks ma też swoje słabsze strony. Największym mankamentem jest-moim zdaniem-nie do końca jasne ukazanie niektórych faktów biograficznych. Na przykład nie wspomniano wyraźnie, że Jeanne Hébuterne była w zaawansowanej ciąży, gdy popełniła samobójstwo. Brak tej informacji może sprawić, że czytelnik nieznający życiorysu Modiglianiego poczuje się zagubiony. Zwłaszcza w obliczu dość nagłego przeskoku czasowego pod koniec narracji.
Sama postać Jeanne mogłaby być nieco lepiej przedstawiona-rysunkowo wygląda na starszą niż była w rzeczywistości (w chwili śmierci miała zaledwie 22 lata), i nie oddaje to jej delikatnej, dziewczęcej urody znanej z fotografii i portretów. Pominięto także rolę jej matki, która towarzyszyła parze podczas pobytu w Nicei i nie darzyła Modiglianiego sympatią.
Pomimo tych braków, komiks stanowi bardzo przyzwoite wydanie. „Modigliani-Książę bohemy” to melancholijna opowieść o artyście, który za życia cierpiał niedostatek i samotność, by po śmierci stać się ikoną.
7/10
Komentarze