"Tysiąc Sztuk Złota" - Ruthanne Lum McCunn
Tłumaczenie: Jan Kabat
W 1871 roku, gdy Chiny dusiły się pod ciężarem klęski głodu, los trzynastoletniej Lalu Nathoy został przypieczętowany przez desperację ojca. Sprzedana, by ratować rodzinę przed głodem, dziewczyna trafia do domu publicznego, a stamtąd, niczym towar, zostaje zabrana przez handlarkę żywym towarem do odległej Ameryki. Dzikie Zachód, kraina obietnic i bezprawia, staje się jej nowym, okrutnym domem. Lalu zostaje wystawiona na licytację, staje się własnością właściciela knajpy, by w końcu zostać "przegraną" w pokerowej rozgrywce. Brzmi jak scenariusz na filmowy dramat? Nic dziwnego, bo ta po mistrzowsku opowiedziana historia to prawdziwa biografia, która doczekała się także ekranizacji. To poruszająca opowieść o niezwykłej kobiecie, która wbrew wszystkiemu, walczy o niezależność i szacunek w brutalnym świecie amerykańskiego pogranicza.
Powieść "Tysiąc sztuk złota" o Lalu Nathoy, znanej również jako Polly Bemis, to lektura, która wciąga od pierwszej strony. Jej autentyczność (po przeszukaniu Internetu z zaskoczeniem znalazłam nawet kilka jej zdjęć!) tylko potęguje wrażenie i sprawia, że losy młodej Chinki, wyrwanej z rodzinnego domu i rzuconej na pastwę losu, stają się jeszcze bardziej realne i wzruszające. Lalu musiała być kobietą o niesamowitej sile ducha, by przetrwać lata z dala od bliskich, a potem radzić sobie w Ameryce, która w tamtych czasach była krainą dopiero co "eksploatowaną" – surową i często bezlitosną. Początkowo Lalu jest tam obca, nie spotyka zbyt wielu życzliwych osób, a jej walka o przetrwanie jest naznaczona samotnością i wyzwaniami. Jednak, jak to często bywa, los potrafi się uśmiechnąć, a dla Lalu nadzieją staje się miłość, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.
Na uwagę zasługuje również to, jak autorka opisuje dzieciństwo Lalu w Chinach. Z początku poznajemy ją jako typową dziewczynkę z chińskiego domu, której stopy są krępowane – rytuał bolesny, ale wówczas symbolizujący status. Klęska głodu jednak zmienia wszystko. Lalu, wbrew tradycji, musi podjąć się pracy w polu, co, ku zaskoczeniu, okazuje się jej pasją. To właśnie wtedy jej matka podejmuje odważną decyzję o odwiązaniu skrępowanych stóp Lalu. Ta prosta czynność staje się symbolicznym wyzwoleniem, przygotowującym ją na przyszłe wyzwania. Już jako mała dziewczynka Lalu wykazywała się niezwykłą odwagą, pomagając rodzicom i podejmując się ciężkiej pracy. Jak się później okazuje, te umiejętności i hart ducha, zdobyte w dzieciństwie, okazały się bezcenne w jej walce o przetrwanie na Dzikim Zachodzie.
"Tysiąc sztuk złota" to nie tylko biografia, to przede wszystkim świadectwo niezłomności ludzkiego ducha. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto szuka historii pełnej nadziei, walki i triumfu nad przeciwnościami losu.
Ocena 9/10
Komentarze