środa, czerwca 05, 2013

"Mężczyzna, który przestał płakać" - Ninni Schulman

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Tytuł oryginału: Pojken som slutade gråta
Seria/cykl wydawniczy: Magdalena Hansson tom 2
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 8 stycznia 2013
Liczba stron: 304


"Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji.

Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej powieści kryminalnej.

Po jej sukcesie w 2010 roku młoda szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału i zyskała międzynarodową sławę.


Książka równie mi się podobała, jak część pierwsza przygód Magdaleny. Może dlatego, że lubię małomiasteczkowe historie, a ta jest równie ciekawa jak w "Dziewczynie...". Tym razem mamy do czynienia z podpaleniami domów. Giną przy tym osoby. Pierwszą ofiarą jest miejscowa łamaczka serc. W pewnym momencie myślimy, że sprawa zbliża się ku wyjaśnieniu, a historia przybiera nagle inny obrót.
Schulman napisała ciekawy kryminał i stworzyła interesujące postacie w małym miasteczku Hagfors. Borykamy się z różnymi problemami bohaterów. Najbardziej polubiłam Christera, spokojnego policjanta który oprócz prowadzenia sprawy podpaleń, szuka swojej drugiej połówki. Ciekawie są też nakreślone wątki o macierzyństwie i trudach wychowania dzieci.
Samo zakończenie zaskakuje i daje do myślenia na temat sprawcy.

Ocena 7

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - Stieg Larsson

Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson
Tytuł oryginału: Män som hatar kvinnor
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 4 listopada 2008
Liczba stron: 640

Pierwsza z trzech powieści tworzących trylogię „Millennium”. Debiut Larssona to niezwykła wielowątkowa historia kryminalna i zapadający w pamięć bohaterowie.
Pierwsza z trzech powieści tworzących trylogię „Millennium”. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to debiut Stiega Larssona. Stanowi niezwykłą historię kryminalną, z ogromnym wyczuciem prezentującą również współczesną Szwecję. Larsson udowadnia, że ma wyjątkowo rozległą wiedzę i równie wielką przenikliwość. Autor wykazuje fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które wiąże ze sobą w sposób błyskotliwy, zaskakujący i logiczny zarazem. Wciąga czytelnika w rozbudowaną i pasjonującą strukturę odzwierciedlającą obraz współczesnego szwedzkiego społeczeństwa. Dziennikarz finansowy i wydawca magazynu „Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat dotyczącej zniknięcia Harriet Vanger. Dopiero co skazany za zniesławienie, przyjmuje nietypowe zlecenie od magnata przemysłowego Henrika Vangera, dziadka Harriet. Rezygnuje z obowiązków zawodowych, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju, gdzie pod pretekstem spisania kroniki rodzinnej Vangerów od nowa przygląda się sprawie zaginięcia sprzed lat. Wkrótce dołącza do niego Lisbeth Salander – młoda, intrygująca outsiderka i utalentowana hakerka. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i odkrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...


Pamiętam, jak kupiłam pierwszą część Millenium w antykwariacie. Nic specjalnego nie słyszałam o tej książce, ale wzięłam bo cena była okazyjna i treść ciekawa. Książka leżała chyba około półtora roku, zanim zabrałam się za czytanie. Po nudnym początku tak mnie wciągnęła, że po dwóch dniach zabrałam się za kolejne części. Najbardziej spodobała mi się postać Lisbeth, która jest życiowych odmieńcem skazaną na ostracyzm społeczny z powodu swojego usposobienia. Stała mi się bliska, bo sama byłam dość zwariowaną buntowniczką lubiąca kiedyś to podkreślać.   

W powieści podoba mi się wiele szczegółów, jakie dodał Larsson. Bardzo to akurat lubię w tego typu książkach. Podobały mi się także opisy pracy redakcji Millenium, jak i szereg postaci które tam się przewijały. Sama intryga kryminalna jest świetna i bardzo wciąga. Trudno wpaść, co będzie dalej. Opisy społeczeństwa szwedzkiego są również interesujące i możemy się dowiedzieć wiele o ciemnych stronach Szwecji, która przez wielu uważana jest za raj. Kulminacja wszystkich wydarzeń ma miejsce w Hedestat, małym miasteczku. Poznamy w nim rodzinę Vangerów i jej mroczne sekrety. Na uwagę należy zwrócić poruszony problem traktowania osób "innych" w społeczeństwie. Tu autor pisze o Lisbeth, która ma kuratelę człowieka, który ją wykorzystuje i myśli iż skoro jest ona nieprzystosowana według ogólnych standardów, to może robić z nią co chce. Jak ta sprawa się skończy, warto przeczytać.

Jakiś czas później zobaczyłam filmy szwedzkie, które są ekranizacją powieści Larssona. Podobała mi się także amerykańska wersja z Danielem Craigiem. Co do samej Lisbeth, to myślę że Repace i Rooney dobrze zagrały Lisbeth. Do książki, jak i do filmów można zawsze wracać.
Ocena 10

niedziela, czerwca 02, 2013

James Thompson - "Jezioro krwi i łez"

Autor: James Thompson
Tytuł: Jezioro krwi i łez
Cykl: Inspektor Vaara (tom 2)
tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Tytuł oryginału: Lucifer’s Tears
wydawnictwo: Amber
data wydania:18 września 2012
liczba stron: 352



"Sprawa morderstwa somalijskiej imigrantki z Aniołów śniegu pozostawiła inspektora Kari Vaarę z blizną na twarzy, chroniczną bezsennością, uporczywą migreną i nieprzemijającymi wyrzutami sumienia.
Rok później Vaara mieszka w Helsinkach, gdzie przeprowadził się na życzenie swojej pięknej amerykańskiej żony.
Kate czuje się tu jak u siebie, lecz dla Vaary z tym miastem wiążą się same złe wspomnienia. A praca na „cmentarnej szychcie” – nocnej zmianie w wydziale zabójstw – pogłębia stres.
Dlaczego właśnie Vaara ma przeprowadzić śledztwo w sprawie Arvida Lahtinena – dziewięćdziesięcioletniego bohatera narodowego oskarżonego o zbrodnie wojenne? Rząd domaga się potwierdzenia jego niewinności, aby ocalić wizerunek Finlandii jako kraju, który odegrał heroiczną rolę podczas wojny. Ale dla Vaary dowody są jednoznaczne… Czy to przypadek, że właśnie teraz dostaje drugie dochodzenie? Rosyjski biznesmen jest podejrzany o zabójstwo swojej młodej niewiernej żony. I jak się okazuje – nietykalny..."

Druga powieść z Inspektorem Karim Vaari jest bardzo dobra, a nawet lepsza od pierwszej części. Postać głównego bohatera bardzo mi się podoba. Nie jest przekoloryzowana. Taki facet z jajami, w sam raz. Akcja powieści jest bardzo interesująca i zawiera różne wątki; m.in dotyczące brutalnego morderstwa na kobiecie oraz wątek, który mnie osobiście bardzo zaciekawił o zbrodniach wojennych Finów w czasie II wojny światowej. Tutaj także poznajemy historię dziadka Karima. Thompson także niezwykle ciekawie w powieści przemyca ciekawostki o życiu codziennym Finów i ich obyczajach. Ma on chyba ten dar dlatego, iż sam jest Amerykaninem w obcym kraju. W powieści pojawia się również galeria ciekawych postaci: rodzeństwo jego zony Kate oraz Arvida, dawnego bohatera narodowego.
Powieść uważam za bardzo ciekawą i z niecierpliwością czekam na kolejną książkę Thompsona "Biel Helsinek".


Ocena 9